2024. july 3., Wednesday

– botrányos meccsen argentin siker

Argentína izgalmaktól és balhétól nem mentes mérkőzésen 2-1-re legyőzte a címvédő Chilét a Brazíliában zajló labdarúgó Copa América 3. helyről döntő találkozóján.

A Copa América legutóbbi két döntőjének a párosítása ismét összejött, igaz, ezúttal csak a harmadik helyért mérkőzhettek meg a felek. A kezdőrúgás előtt talán senki sem számított arra, hogy az összecsapást ezúttal szó szerint kell venni, ám a csapatok és főleg a játékvezető tett róla, hogy ne a játékról maradjon emlékezetes a találkozó, számolt be az NSO.

Nem mondhatni, hogy hatalmas iramban kezdődött a mérkőzés, az argentinok azonban tettek róla, hogy ne maradjunk gól nélkül az első negyedórában: Lionel Messi szemfülesen gyorsan végezte el a felezővonalnál megítélt szabadrúgást, kiugratásával Sergio Agüero a kapuig sprintelt, Gabriel Arias mellett is megtolta a labdát, majd az üres kapuba lőtt (1-0). Chilének ekkor nyíltabb játékra kellett volna váltania, ehhez képest néhány perc leforgása alatt még nagyobb gondban találta magát az előző két kiírás győztese: előbb Alexis Sánchezt kellett lecserélni sérülés miatt, majd a tornán először kezdő Paulo Dybala remek mozdulattal gólra váltotta Giovani Lo Celso passzát (2-0).

Ekkor már mutatkoztak jelei a chilei idegek gyengeségének, Gary Medel a felezőnél szabálytalankodott Messivel szemben, s bár már ezt is heves reklamálással fogadták Arturo Vidalék, az igazi cirkusz csak ezután következett. A 37. percben ismét összeakaszkodott a két futballista, Medel fedezte ki a labdát az alapvonalon túlra, majd lökdösődésbe kezdett az argentinnal, Mario Alberto Díaz de Vivar játékvezető pedig nem gondolta túl, a VAR igénybevétele után Medelt és meglepetésre a konfliktusban passzív Messit is kiállította – hozzá kell tenni, a chilei csapatkapitány piros lapja is túlzásnak tűnt.

Az első félidőben még csak kapura lövéssel sem kísérletező Chile innentől kezdve minden alkalmat megragadott a balhézásra, bár ebben az argentin csapat is partnere volt. Lionel Scaloni együttese többször is lezárhatta volna a meccset, Dybala rögtön a gólja után könnyebb helyzetből kapu mellé lőtt, míg a szünet után vagy Arias védett bravúrral, vagy az utolsó argentin passzokba csúszott hiba.

A túloldalt Chile megkapta az esélyt, hogy megszakítsa története eddigi leghosszabb góltalansági sorozatát a Copa Américán (három meccse volt gólképtelen, erre 1922 óta nem volt példa), és Vidal élt is az eséllyel, értékesítve a VAR-ozás után megítélt tizenegyest (2-1).

Mindez azonban csak szépségtapasz volt, a látványos esések és kihagyott lehetőségek mellett gólt már nem jegyezhettünk fel, így Argentína lett a bronzérmes. A mérkőzés mégsem emiatt, hanem a játékvezető ténykedésének „köszönhetően” marad emlékezetes.

Lionel Messi nem értette, miért állítják ki. Fotó: AFP

Labdarúgó Copa América:
* elődöntő: Brazília – Argentína 2-0, Chile – Peru 0-3;
* a 3. helyért: Argentína – Chile 2-1;
* döntő: Brazília – Peru (lapzárta után).

Messi kiakadt, nem vett részt az éremátadáson, és korrupt tornát emlegetett, amit „úgyis Brazília nyer”

Lionel Messi, az argentin labdarúgó-válogatott sztárja korrupt játékvezetésről beszélt a 2019-es Copa América kapcsán – a 32 éves támadó szerint csak Brazília nyerheti meg a tornát.
Miután Argentína viharos körülmények között 2-1-re legyőzte Chilét szombat este, a Copa bronzmérkőzésén – a találkozón a játékvezető Gary Medelt és Messit is kiállította (lásd beszámolónkat) –, a Barcelona klasszisa nem vett részt az éremátadáson, amit meg is indokolt: kiakadt, korruptnak nevezte a játékvezetők ténykedését a tornán, rámutatva, hogy az egész eseményen Brazília malmára hajtják a vizet.
„Nem kell részt vennünk abban a korrupcióban, amit elszenvedtünk ezen a tornán – idézi Messit az As. – Továbbjuthattunk volna, de nem engedték, hogy ott legyünk a döntőben. A lényeg, hogy a csapat végül is jól teljesített. Talán az egész előre el volt rendezve, és azért szenvedtem el a történteket, amit az imént mondtam.”
Az argentin támadó hozzátette, hogy Medel mindig a határon játszik, de úgy véli, a vitatható kiállításnál neki és a chilei védőnek is sárgát kellett volna kapnia. „Az egész tornán nyomják Brazíliát, de a döntőben remélhetőleg már nem befolyásolja a játékvezető és a VAR a dolgokat, hagyják, hogy Peru futballozhasson, bár szerintem ez valószínűtlen.”