2024. july 1., Monday

Atipikus meccsen rémálomba hajló vereség

Az utolsó három perc alatt 11 pontos előnyből veszített a marosvásárhelyi Sirius női kosárlabdacsapata Konstancán, rémálomba torkolló végjátékban. A Szatmárnémetitől, szívmelengető teljesítmény után, érdemtelenül elveszített mérkőzést követően azt írtuk, csak meg ne viselje a csapatot a kudarc! Hát megviselte! A mostani vereség pedig még jobban meg fogja, mert olyan körülmények között következett be, hogy nem is tudjuk, milyen furcsaságról számoljunk be elsőként.

Röviden: nem játszott jól a Sirius Konstancán. Ez volt az érzésünk akkor is, amikor végig vezettek, lefújás előtt három perccel is még, 11 ponttal. De hát ha az ellenfél 12%-os hatékonysággal dob mezőnyből (ezt az utolsó 3 percben és a hosszabbításban javították csak duplájára), ebben minimális az érdem. Noha a Sirius elképesztő fölényben volt palánk alatt (69 lepattanó, ebből 19 támadó, az ellenfél 32-jével szemben), ugyanolyan elképesztő könnyelműséggel kezelte a labdát. A 38 eladott labda három mérkőzésre sem kevés, egyre pedig rengeteg. Csak Griffin egyedül 12 labdát adott el, ami igencsak csökkenti a 23 pont és 21 lepattanó megszerzésének érdemét.

Amúgy meg hol voltak a többiek? Hogy lehet az, hogy a két legjobb pontszerző mellé a társaik fejenként legfeljebb egy kosárral csatlakoztak? Hogy fordulhatott elő, hogy a 35 percen át (!) irányító Lipovan neve mellett egy nagy nulla szerepel, egyetlen gólpassza van, ám mellette két eladott labdája is? Amikor nyilvánvaló volt, hogy Lipovan képtelen megszervezni a támadójátékot, Chiș miért bújt el a szélen, illetve mivel magyarázható az 1/17-es triplamutató? És bocsánat: Sólyom alig tíz perc lehetőség, és összesen egy dobókísérlet?

Mindezek ellenére a meccs a Sirius kezében volt, és azt készültünk írni, hogy egy jó csapat akkor is nyer, ha rosszul játszik. Csak védekezni kellett volna még három percen át. Ám az addig sok kísérletet elrontó Phoenix tripladobói (Fota, majd kétszer Nagy-Voica) akkor találtak be, amikor a legjobban kellett nekik. Ötpontos előnynél Lipovannak nem volt jobb ötlete, mint sportszerűtlen szabálytalanságot elkövetni labdavesztés után, ezt pedig két szabaddobáspont és egy tripla követte az egyenlítéshez. A végére ugyan Sherill két szabaddobással az utolsó előtti másodpercben egyenlíteni tudott, ám a hosszabbításban elfogyott a Sirius védelme, és megmaradt a támadásban a tanácstalansága.

Ezek után két lehetőség van: vagy szétesik a csapat, vagy tanul a történtekből, mert ilyen rosszul játszani nem megengedett. Idő van a meditálásra, hiszen egyrészt a FIBA-ablak miatt két hét szünet következik, a Sirius pedig a 7. fordulóban szabadnapos. Így legközelebb csak november 27-én Alexandriában lép pályára.

Női kosárlabda Nemzeti Liga, 6. forduló: Konstancai Phoenix Simona Halep – Marosvásárhelyi Sirius 62:58 (11-13, 9-14, 8-10, 24-15, 10-6)

Konstancai sportcsarnok, zárt kapus mérkőzés. Vezette: Ionuț Barbu (Bukarest), Andrei Vizitiu (Bukarest), Böjte László (Csíkszereda). Ellenőr: Stelian Bănică (Bukarest).

Phoenix: Hinriksdottir 13 pont, Nagy-Voica 11 (3), Fota 11 (1), Vega 9 (1), Mititelu 6, Rosten 6, Robotin-Auier 3 (1), Johnson 2, Fota 1.

Sirius: Sherill 24 pont, Griffin 23, Chiș 3 (1), Allen 2, Czimbalmos 2, Feiseș 2, Badi 2, Sólyom, Lipovan.

Női kosárlabda Nemzeti Liga 6. forduló: Szatmárnémeti CSM – Botosáni Triumf 136:34, CSM Alexandria – CSM Târgoviște 66:58, Bukaresti Agronomia – Kézdivásárhelyi KSE 56:73, Kolozsvári U – Aradi FCC 48:72, Konstancai Phoenix – Marosvásárhelyi Sirius 62:58, Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC – Bukaresti Rapid 100:62. A Brassói Olimpia állt. A 18. fordulóból előre hozott mérkőzésen: Botosáni Triumf – Aradi FCC 51:111.