2024. july 18., Thursday

A magyar kézilabda-válogatott, fennállása legjobb Európa-bajnoki helyezését elérve, ötödik lett az olimpiai kvalifikációs kontinenstornán, mivel péntek délután 23-22-re legyőzte Szlovéniát a kölni helyosztón.

A németországi tornán először kezdtek úgy a magyarok, hogy a támadás és a védekezés között két embert is cseréltek, de a szlovénok nem ezért léptek el 5-2-re a meccs elején, hanem azért, mert kevesebbet hibáztak. Időkérés nélkül rendezte sorait a csapat, előbb egyenlített, majd a 13. percben már vezetett is (8-7). Bartucz László egyre jobban védett, és bár a 21. percben a háromgólos vezetésért támadhatott a válogatott, Bóka lövése, majd két büntető is kimaradt, több mint tíz percig nem szereztek akciógólt a magyarok, és a szünetben 13-12-es hátrányban voltak.

A második félidő elején percekig állt a játék, mert a zsűriasztalnál újra kellett indítani az időmérő rendszert. A meccs háromnegyedénél már öt kihagyott büntetőnél tartott a magyar együttes, ennek ellenére néhány kivédekezett szlovén akcióra alapozva a 48. percben újra Bánhidi Bencéék álltak jobban (19-18). Öt perccel a vége előtt ismét kétgólos hátrányba és ráadásul emberhátrányba került a csapat, de innen is képes volt fordítani. Bóka Bendegúz két hétméterest is bedobott, és már csak másfél perc volt hátra, amikor 23-22-re alakult az állás, ami a játékvezetők időntúli videózását követően sem változott.

A két csapat harmincadik alkalommal találkozott egymással, 14 szlovén győzelem és egy döntetlen mellett ez volt a 15. magyar siker.

Fazekas Gergő (j) és a szlovén Borut Mackovsek

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Kézilabda-Európa-bajnokság, az 5. helyért: Magyarország – Szlovénia 23-22 (12-13).

Köln, vezette: Schulze, Tönnies (németek).

Magyarország: Bartucz – Bóka 4 gól, Szita, Bánhidi 5, Sipos, Ilic 3, Lékai 5, cserék: Imre 2, Ancsin, Ligetvári, Fazekas 2, Bodó 1, Rosta 1, Andó.

Szlovénia: Ferlin – Gasper Marguc 1 gól, Dolenec 3, Bombac 1, Blagotinsek 4, Mackovsek 3, Kodrin, cserék: Novak, Suholeznik 2, Cehte, Vlah 4, Jovicic, Zarabec 4.

Lövések/gólok: 40/23, illetve 38/22.

Gólok hétméteresből: 8/3, illetve 2/2.

Kiállítások: 8, illetve 4 perc.

Kézilabda-Európa-bajnokság, középdöntő:

* I. főcsoport: Magyarország – Ausztria 29-30, Németország – Izland 26-24, Franciaország – Horvátország 34-32, Horvátország – Magyarország 26-29, Franciaország – Izland 39-32, Németország – Ausztria 22-22, Franciaország – Ausztria 33-28, Németország – Magyarország 35-28, Horvátország – Izland 30-35, Franciaország – Magyarország 35-32, Németország – Horvátország 24-30, Ausztria – Izland 24-26. A csoport végeredménye: 1. Franciaország 10 pont, 2. Németország 5, 3. Magyarország 4, 4. Ausztria 4, 5. Izland 4, 6. Horvátország 3.

* II. főcsoport: Dánia – Hollandia  39-27, Norvégia – Portugália 32-37, Szlovénia – Svédország 22-28, Svédország – Dánia 27-28, Szlovénia – Portugália 30-33, Norvégia – Hollandia 35-32, Szlovénia – Hollandia 37-34, Norvégia – Dánia 23-29, Svédország – Portugália 40-33, Szlovénia – Dánia 28-25, Norvégia – Svédország 33-23, Hollandia – Portugália 33-33. A csoport végeredménye: 1. Dánia 8 pont, 2. Svédország 6, 3. Szlovénia 6, 4. Portugália 5, 5. Norvégia 4, 6. Hollandia 1.

Elődöntő: Franciaország – Svédország 34-30 – hosszabbítás után, Németország – Dánia 26-29. Az 5. helyért: Magyarország – Szlovénia 23-22.

Leg, leg, leg

A magyarok – akiknek a célja az első tíz közé kerülés volt a tegnap, lapzárta után befejeződött Európa-bajnokságon – eddigi legjobb eredménye az 1998-as kontinenstornán elért hatodik hely volt, de nem csak azért marad emlékezetes ez a verseny. Egy sor másik területen is megjavították eddigi legjobbukat. Így most először jutottak tovább százszázalékos teljesítménnyel a csoportkörből, de első alkalommal nyertek négy

mérkőzést is egy Európa-bajnokságon, ugyanakkor először léptek tovább a középdöntőből, és 2008 után először zárták pozitív mérleggel – öt győzelem, három vereség – az Eb-t.

Mestermérleg

„Mindkét csapat nagyon akarta a győzelmet és mindkét csapat nyerhetett volna. Az utolsó percek döntöttek, amikor a szerencse is mellettünk volt” – nyilatkozta a meccs utáni sajtótájékoztatón José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány.

Hozzátette, nagyon nehéz meccs volt, és bár a játékosok már nagyon fáradtak, elképesztő munkát végeztek a pályán most is, ahogyan az egész tornán. Rávilágított, hogy nyolc mérkőzés sok, hiszen minden másnap kőkemény találkozókat kell játszaniuk a csapatoknak, de a magyarok mindig igyekeztek a legjobbjukat nyújtani.

„A játékosaim elképesztőek, megérdemlik a sikert. Nagyon boldog vagyok a történelmi eredmény miatt, egész Magyarország büszke lehet a srácokra” – szögezte le a spanyol edző.