2024. july 1., Monday

A magyar női kézilabda-válogatott középdöntőbe jutott a spanyolországi világbajnokságon, mivel csütörtökön 35-29-nyert Szlovákia ellen, majd szombaton 32-29-re legyőzte Csehországot.

A szlovákok ellen nem kezdett jól védekezésben a magyar válogatott, ugyanis az októberi Európa-bajnoki selejtezőn nyolc gólig jutott szlovák beálló, Nikoleta Trúnková ezúttal is többször eredményes volt. Gyors ellenakciókból rendre betaláltak a magyarok, 5-4-es hátrány után 8-6-nál már kettővel vezettek, de a korábbi magyar utánpótlás-válogatott Oguntoye Viktória remekül védte a szlovák kaput. Erre alapozva csapata továbbra is jól tartotta magát, beállóból, átlövésből és a szélről is gólokat lőtt, így visszavette a vezetést. A magyar kapuba Bíró Blanka helyett Szikora Melinda érkezett, és mezőnyben is többet változtatott Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány, majd időt kért. Védekezésben összeállt a Planéta Szimonetta, Szabó Laura duó, de ezúttal ők sem voltak hatékonyak, és mivel támadásban sem csökkent a hibák száma, a szünetben döntetlen volt az állás.

A szlovák csapat a második félidő elején is sikeresen lassította a játékot, ami neki kedvezett, majd a javuló védekezésnek köszönhetően gyors magyar ellenakciók következtek, és egy 6-0-s sorozattal sikerült meglépni (23-18). A szlovákokat ez sem törte meg, de a hátralévő időben már nem igazán tudták megnehezíteni az immár megfelelő hatékonysággal védekező és támadó ellenfelük dolgát.

A csehek elleni, szombati össze-csapáson a két nappal korábbinál valamivel jobban működött a

védekezés, ezért a 12. percben már négy gól volt a magyar előny. A csehek rendre ejtéssel próbálkoztak, eleinte sikerrel jártak, később azonban pontatlanná váltak. Az időkérésük után lövésekre váltottak, ezekkel csökkentették a különbséget, miközben a magyarok játéka támadásban némileg megakadt. A cseh válogatott emberelőnyben egyenlített, közben Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány időt kért, de amit eltervezett, nem bizonyult megvalósíthatónak, mert az első félidő hajrájában 1:45 percet kettős emberhátrányban töltött csapata. Két gólt így is sikerült dobni Vámos Petrának, majd egyet létszámegyenlőségnél is, ennek is köszönhetően a szünetben 17-15-re vezettek a magyarok.

Remek védekezéssel kezdték a második felvonást a csehek, de egyenlíteni nem tudtak, sőt a 39. percben ismét négygólos hátránynál kellett időt kérniük. A találkozó kétharmadánál Klujber Katrin már a kilencedik gólját lőtte, emellett hasznosan védekezett, többször is labdát szerzett. Egy 6-1-es sorozat végén 24-18 volt az állás, ebben az időszakban a magyarok védekezése nagyszerűen működött, Szikora Melinda pedig védésekkel segített. Golovin a végén már a cserejátékosoknak is lehetőséget adott, és bár az utolsó három gólt az ellenfél dobta, a magyar siker nem forgott veszélyben.

A középdöntőben a küzdelmek négy, egyenként hatcsapatos csoportban folytatódnak, innen az első két-két helyezett kerül majd a negyeddöntőbe. A csoportkörben a négyesek utolsó helyezettjei az Elnök Kupáért kiírt alsóházi rájátszásban folytatják szereplésüket.

Magyarország ma 21.30 órai kezdettel Németországgal mérkőzik a csoportelsőségért (TV: DigiSport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2).

Kamila Kordovska, a cseh (b2) és Vámos Petra, a magyar (j) válogatott játékosa

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Női kézilabda-világbajnokság, E csoport, 1. forduló: Magyarország – Szlovákia 35-29 (16-16)

Llíria, vezette: Christiansen, Hesseldal Hansen (dánok).

Lövések/gólok: 53/35, illetve 44/29.

Gólok hétméteresből: 2/2, illetve 4/4.

Kiállítások: 4, illetve 6 perc.

Magyarország: Bíró – Márton 3 gól, Háfra 7, Vámos 5, Bordás 3, Klujber 7, Lukács 1, cserék: Planéta, Kácsor 2, Szabó L. 1, Tóth E. 3, Szikora, Fodor, Kovács A. 2, Albek 1, Szemerey.

Szlovákia: Oguntoye – Pócsiková, Lancz 6 gól, Trúnková 7, Rebicová 2, Bujnochova 3, Bízik R. 8, cserék: Medvedová, Bízik B., Hudák, Bajciová 2, Stefaniková, Holejová 1, Popovcová.

Női kézilabda-világbajnokság, E csoport, 2. forduló:

Llíria, vezette: K. Gasmi, R. Gasmi (franciák).

Lövések/gólok: 49/32, illetve 45/29.

Gólok hétméteresből: 3/3, illetve 3/3.

Kiállítások: 14, illetve 4 perc.

Magyarország: Szikora – Márton 3 gól, Vámos 3, Bordás 3, Planéta, Háfra 3, Lukács 2, cserék: Klujber 11, Kácsor 4, Szabó L., Tóth E. 2, Kovács A., Fodor, Albek 1, Bíró.

Csehország: Kudlácková – Zachová 4 gól, Hurychová 2, Kordovská 3, Holanová 2, Jerábková 10, Malá 4, cserék: Rezácová (kapus), Mikulásková, Knedlíková 2, Kovárová 2, Strisková, Andrásková, Cholevová.

Korábban:

Németország-Szlovákia 36-22 (17-12)

csütörtökön játszották:

Magyarország-Szlovákia 35-29 (16-16)

Németország-Csehország 31-21 (17-10)

Az állás: 1. Németország 4 pont (67-43), 2. Magyarország 4 (67-58), 3. Csehország 0 (50-63), 4. Szlovákia 0 (51-71)