2024. july 3., Wednesday

A horvát válogatott megszerezte a bronzérmet a katari labdarúgó-világbajnokságon, miután a harmadik helyért lejátszott szombati helyosztón 2-1-re legyőzte a marokkói együttest.

Nyíltsisakos, bátor játékkal kezdett mindkét fél, aminek eredményeként gyors gólváltásnak tapsolhatott a közönség. A horvátok szereztek vezetést, a 7. percben a marokkói térfél közepén elvégzett szabadrúgásnál Modric még átlépte a labdát, amit így végül Majer emelt az ellenfél tizenhatosán belülre. Ott a figura szerint Perisic mozgott keresztbe, majd csúsztatott maga mögé középre, az üresen érkező Gvardiol pedig a 11-es pont környékéről csukafejessel, védhetetlenül küldte a labdát a kapu jobb felső részébe (1-0). Mindössze két perc telt el, és Zijecs a horvát tizenhatosra ívelt szabadrúgásból, ott Majer fején gellert kapott a labda, amely saját kapuja felé pörgött. A védőtársak a kapusra vártak, Livakovic azonban bizonytalanul és tétován hagyta el a gólvonalat, a szemfüles Dari viszont ott termett, és négy lépésről a kapuba fejelt (1-1).

Az egyenlítő találat birtokában Marokkó szokásos taktikája szerint visszazárt a térfelére és átadta a kezdeményezést ellenfelének. A horvátok éltek is ezzel, lehetőségeket is kidolgoztak, köszönhetően annak, hogy a marokkói védelem a korábbiakhoz képest több kockázatot vállalt fel és többet is hibázott.

A 30. perc után azonban az afrikai együttes erőre kapott, átvette az irányítást, és helyzetekig is eljutott. Gólt mégis az európai csapat szerzett, annak ellenére, hogy a mérkőzésnek ebben a szakaszában javarészt védekezni kényszerült. A 42. percben már elhalni látszott egy ígéretes horvát akció, a labda azonban a tizenhatos bal sarkától nem messze, a büntetőterületen belül helyezkedő Orsic elé került, aki átemelt Bonón. A labda nagy ívet írt le, majd a kapufáról a kapuba pattant (2-1).

A szünet után a hátrányban lévő Marokkó megpróbált támadni, de akciói rendre fennakadtak a fegyelmezett horvátokon. A kreativitás mellett az erő és a lendület is hiányzott az afrikai csapatból, így az európai ellenfél rutinosan, valamint izgalmaktól mentesen őrizte előnyét.

A félidő közepén töredezetté vált a játék, mindkét csapatból volt olyan játékos, aki a földre leülve jelezte, hogy számára ennyi volt a vb, cserét kér.

A végjátékban Marokkó lelkiismeretesen újfent rohamra indult, de gólhelyzetet akkor sem tudott kialakítani, bár a lefújás előtti pillanatokban egy felívelés után En-Neszjiri centikkel fejelt a léc fölé.

Az előző vb-n ezüstérmes Horvátország a hatodik vb-részvétele alkalmával harmadszor végzett dobogón, 1998-ban szintén bronzérmet nyert.

Marokkónak meg kellett elégednie azzal, hogy az afrikai csapatok közül elsőként került négy közé, ott viszont két vereséggel zárt.

Fotó: a FIFA World Cup közösségi oldal

Labdarúgó-vb, a 3. helyért: Horvátország – Marokkó 2-1 (2-1).

Al-Rajjan, Halifa Stadion, 44.137 néző, vezette: Abdulrahman al-Dzsasszim (katari).

Gólszerzők: Gvardiol (7.), Orsic (42.), illetve Dari (9.).

Sárga lap: Unahi (69.), Amallah (84.).

Horvátország: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Gvardiol, Perisic – Modric, Kovacic – Majer (66. Pasalic), Kramaric (61. Vlasic), Orsic (90+5. Jakic) – Livaja (66. Petkovic).

Marokkó: Bono – Hakimi, El Jamik (66. Amallah), Dari (64. Benun), Attiát-allah – Amrabát – Zijecs, El Hánnusz (56. Unahi), Szabíri (46. Csair), Bufál (64. Zaruri) – En-Neszjiri.

Menesztették a portugálok szövetségi kapitányát

A Portugál Labdarúgó Szövetség (FPF) menesztette posztjáról Fernando Santos szövetségi kapitányt. A 68 éves trénernek azután köszönték meg a munkáját, hogy az ország nemzeti együttese múlt szombaton kikapott Marokkótól a negyeddöntőben, és kiesett a katari világbajnokságon.

„Eljött a pillanat, hogy új fejezetet nyissunk” – áll az FPF közleményében, amely kitér arra is, hogy megkezdődött Santos utódjának a keresése. A sajtó szerint a legesélyesebb a posztra José Mourinho, aki jelenleg az AS Romát irányítja.

Fernando Santos 2014 nyara óta vezette a nemzeti csapatot, 109 mérkőzésen 68 győzelem, 21 döntetlen és 20 vereség volt a mérlege, legnagyobb sikereként 2016-ban Európa-bajnokságot, 2019-ben pedig Nemzetek Ligáját nyert az együttessel.

Sergio Busquets visszavonul a spanyol válogatottból

A 34 éves Sergio Busquets pénteken bejelentette, hogy visszavonul a spanyol labdarúgó-válogatottból, amelynek csapatkapitánya volt a katari világbajnokságon. „Mintegy 15 év és 143 mérkőzés után eljött az idő, hogy búcsút vegyek a nemzeti együttestől” – írta Busquets az Instagramon.

A futballista köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták és együtt dolgoztak vele a spanyol válogatottnál töltött évek idején. „Megtiszteltetés volt, hogy képviselhettem hazámat és a csúcsra juttathattam, hogy világ- és Európa-bajnok lehettem, hogy csapatkapitány voltam, és hogy ennyi mérkőzésen játszhattam, kisebb-nagyobb sikerekkel, de mindig mindent beleadva” – fogalmazott Busquets.

Sergio Busquets 2010-ben világbajnokságot, 2012-ben pedig Európa-bajnokságot nyert a spanyol válogatott színeiben. Az idei világbajnokságon csapatával a nyolcaddöntőig jutott.

Elfogytak a Messi-mezek

Világszerte hiánycikk lett a Messi-mezekből – írta a spanyol sportnapilap, a Marca az argentin világsztár futballdresszének elképesztő kelendőségéről.

A dél-amerikai ország nemzeti válogatottjának 35 éves kapitánya – aki jelenleg a Paris Saint-Germain játékosa, előtte pedig az FC Barcelona klubszíneit viselte – egészen a döntőig vezette csapatát a katari világbajnokságon, s a sikerek nyomán piaci ázsiója is ugrásszerűen megnőtt. A Marca beszámolója szerint az utolsó darabig elkapkodták az adidas Messi feliratú, 10-es számú mezeit a német cég legfőbb fióktelepein, így Buenos Airesben, Madridban és Tokióban egyaránt.

A Katarban eddig ötgólos és gólkirályjelölt Lionel Messi nemzeti együttesével vasárnap, lapzárta után vívta a vb-döntőt a címvédő francia válogatottal.