2024. july 7., Sunday

A vb-ezüstérmes francia válogatott 0-0-s döntetlen után tizenegyesekkel 5-3-ra legyőzte a portugál csapatot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság péntek esti negyeddöntőjében.
Az első tíz percben többnyire a portugáloknál volt a labda, de ez kimerült hátul a zavartalan passzolgatásban, a kapuk egyáltalán nem forogtak veszélyben. Később labdabirtoklásban is kiegyenlítetté vált a találkozó, sőt, már lövéssel is próbálkoztak a felek, de azért jóval óvatosabb mederben zajlott a második negyeddöntő, mint előtte a spanyol–német párharc. A portugáloknál jószerivel csak Rafael Leao tudott zavart okozni a bal szélen, így a vb-ezüstérmes francia együttes fokozatosan átvette az irányítást, nyomást gyakorolt a portugál védelemre, amely állta a sarat, egy ízben az Eb-k történetének korrekordere, Pepe is mentett az utolsó pillanatban. A szünet előtti percekben a két büntetőterület között zajlott a játék, és inkább a küzdelem dominált.
Eleinte a folytatásra is maradt az óvatos futball valamivel veszélyesebb franciákkal, de azért komoly helyzeteik nekik sem voltak. Sőt, a 61. és 62. percben majdnem a rivális szerzett vezetést, előbb Bruno Fernandes 12 méteres próbálkozását hárította Maignan, rögtön utána pedig Cancelo találta el a francia kapust ziccerben.
Innentől megélénkült az összecsapás, a következő ziccer Kolo Muani és Camavinga előtt adódott, de előbbi remek lövése az utolsó pillanatban blokkoló portugál védőről alig vágódott a jobb sarok mellé, míg utóbbi öt méterről centikkel tévesztett célt. A csereként beállt Dembele új lendületet adott a francia csapatnak, a PSG támadója egy alkalommal gyönyörűen csavart a jobb felső sarok felé, de a labda elsuhant a kapufa mellett. A rendes játékidő utolsó negyedórája kiegyenlített futballt hozott, a védelmek és a kapusok állták a sarat, így nem hozott gólt és döntést a kilencven perc.
A hosszabbítás lüktető iramban kezdődött, az első nagy helyzet Cristiano Ronaldo előtt adódott, de csúnyán fölé lőtt, majd Dembele egész pályás szólója után Thuram lövésébe a 41 évesen is fáradhatatlan Pepe lépett bele. A csapatok ugyan nem „ültek rá” a döntetlenre, de a fáradtság jelei mutatkoztak már a játékosokon, akik rendre hibáztak az utolsó kulcspasszoknál. A ráadásban egészen a 120. percig nem volt kaput eltaláló lövés, akkor viszont Nuno Mendes lőhetett tisztán, de próbálkozása gyenge volt, így Maignan biztosan fogta.
Az idegek csatájában a franciák öt rúgójának egyike sem hibázott, míg a riválisnál Joao Felix a jobb kapufát találta el, így ez döntötte el a kiegyenlített párharcot.

A portugál Cristiano Ronaldo (k), valamint a francia Jules Koundé (b) és Dayot Upamecano

a 2024-es németországi labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjében játszott

Portugália – Franciaország mérkőzésen a hamburgi Volkspark Stadionban 2024. július 5-én

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Franciaország – Portugália 0-0 – 11-esekkel: 5-3.
Hamburg, Volksparkstadion, 47.789 néző, vezette: Michael Oliver (angol).
Franciaország: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kanté, Tchouaméni, Camavinga (91. Fofana) – Griezmann (67. Dembele) – Kolo Muani (86. Thuram), Mbappé (106. Barcola).
Portugália: Costa – Cancelo (74. Semedo), Pepe, Dias, Mendes – Vitinha (119. Nunes), Palhinha (90+2. Neves), Fernandes (74. Conceicao) – Silva, Ronaldo, Leao (106. Joao Felix).
Sárga lap: Saliba (84.), illetve Palhinha (79.).

Kanté a franciák
„szerencsemalaca”

N’Golo Kanté eddig mindig szerencsét hozott a franciáknak, ha nagy világversenyen, vb-n és Eb-n szerepelt a nemzeti válogatottban, s a sorozat pénteken sem szakadt meg.
A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) szombati összefoglalójában emlékeztetett rá, hogy a francia–portugál negyeddöntő a huszadik olyan tétmeccs volt, amelyen Kanté pályára lépett, és csapata mindannyiszor veretlen maradt.
Ugyanakkor nem fogadta kegyeibe Fortuna a portugálok 39 éves ászát, Cristiano Ronaldót, aki hiába próbálkozott, nem talált be a francia kapuba, így pályafutásának 11. nagy tornáján először nem szerzett gólt. A világ- és Európa-bajnokságokon a statisztika szerint 61 szabadrúgást végzett el, ám csupán egyetlen alkalommal volt eredményes. Ronaldónak a pénteki volt az 51. válogatott fellépése világversenyen, amely mutatóban viszont toronymagasan első az örökranglistán.