2024. june 30., Sunday

A Ferencváros egygólos vereséget szenvedett a görög Olimpiakosz vendégeként a labdarúgó-Európa-konferencialiga 16 közé jutásért zajló párharcának első, csütörtöki felvonásán.

A Ferencváros nem is kezdhette volna jobban a mérkőzést, ugyanis Varga már a második percben a görög kapuba fejelt, csakhogy a videóbíró érvénytelenítette a találatot les miatt. Nem sokkal később az Olimpiakosznak is megvolt az első helyzete, de Samy Mmaee szerelt az utolsó pillanatban. Ezt követően megnyugodtak a felek, így többnyire mezőnyjátékkal teltek a percek, mindkét csapat nagyon megbecsülte a labdát, és azt igyekezett minél tovább birtokolni. Az idő múlásával ez a piros-fehéreknek sikerült jobban, de meddő fölényük helyzetekben nem nyilvánult meg, a Ferencváros pedig inkább gyors ellentámadásokra rendezkedett be. Ezek nem is voltak veszélytelenek, a zöld-fehérek elsősorban Ramírez és Marquinhos révén a bal oldalon tudtak a hazai csapat védelmi vonala mögé kerülni. Egy ilyen akció végén Ramírez veszélyeztetett, Paszhalakisz viszont védeni tudott. A görögök első igazán nagy helyzetére a 32. percig kellett várni, akkor Carmo fejelhetett kapura közelről, Dibusz elképesztő reflexszel hárított. A szünet előtti percekben valamelyest fokozódott a nyomás Dibusz kapuján, gól azonban nem született.

A folytatásban is egyenlő erők küzdelme zajlott a pályán, a védelmek rendkívül stabilak voltak, így helyzet sem akadt egyik oldalon sem. Az 55. perctől a magyar bajnok szorította be görög riválisát, ebben a hét-nyolc perces periódusban több szöglete is volt, de gólveszélyes szituációt nem sikerült kialakítani. Az Olimpiakosz aztán rendezte sorait, majd nem sokkal később el-Kabi lőtt mellé ziccerből. Jó iramú és lüktető volt a meccs, annak ellenére, hogy a támadók csak elvétve tudták átjátszani a védelmeket. Az utolsó tíz perchez közeledve megint az Olimpiakosz tűnt veszélyesebbnek, egy ízben Dibusznak ismét nagyot kellett védenie el-Kabi lövésénél. A marokkói csatár a hajrában már nem hibázott, így vezetést szerzett az Olimpiakosz: a 83. percben Rodinei jobb oldali beadását nem tudták lefülelni a magyar védők, így az megtalálta el-Kabit, aki remek átvétellel helyzetbe hozta magát, és közelről a jobb sarokba lőtt (1-0). A gól feltüzelte a hazaiakat, akik nagy lendülettel rohamozni kezdtek, a Ferencváros viszont állta a sarat, így minimális hátránnyal készülhet a visszavágóra, amelyet egy hét múlva rendeznek a Groupama Arénában.

A görögök kispadján így sikerrel debütált a spanyol vezetőedző, José Luis Mendilibar, aki pályafutása során még soha nem szenvedett vereséget bemutatkozása alkalmával.

Cebrail Makreckis (b) és Dibusz Dénes (j), a Ferencváros játékosai között Joao Carvalho, az Olimpiakosz csapatának tagja a labdarúgó Konferencia-liga nyolcaddöntőjébe jutásért játszott,

Olimpiakosz – Ferencvárosi TC első mérkőzésen a pireuszi Karaiszkakisz Stadionban 2024. február 15-én    Fotó: MTI//Illyés Tibor

Európa-konferencialiga, a 16 közé jutásért, első mérkőzés: Olimpiakosz (görög) – Ferencvárosi TC 1-0 (0-0).

Pireusz, Karaiszkakisz Stadion, 31 ezer néző, vezette: Glenn Nyberg (svéd).

Olimpiakosz: Paszhalakisz – Rodinei, Ntoi, Carmo, Ortega – Carvalho (78. Jovetic), Alekszandropulosz (62. Horta), Hezze – Fortunisz (90+2. Iborra), el-Kabi (90+2. el-Arabi), Maszurasz (62. Podence).

Ferencvárosi TC: Dibusz – Wingo, Cissé, S. Mmaee, Ramírez – Makreckis, Maiga – Zachariassen, Abu Fani (82. Besic), Marquinhos (75. Ben Romdhane) – Varga B. (75. Pesic).

Gólszerző: el-Kabi (83.).

Sárga lap: Alekszandropulosz (51.), Carmo (59.), illetve Makreckis (37.), Wingo (77.), Ben Romdhane (90.).

Stankovic szerint a görög cserék döntöttek

* Dejan Stankovic (Ferencváros): „Nem vagyok boldog az eredménnyel, de maximálisan elégedettnak mondhatom magam a játékosaim hozzáállásával. Büszke vagyok, mert a végsőkig küzdöttek. Ilyen európai kupameccseken nüanszok, centik döntenek gólról vagy akár a győzelemről. Az első félidőben azt csináltuk, amit elterveztünk. Kemény meccs volt, amelyet kontrolláltunk olyan 65-70 percig. Aztán változtatások voltak az Olimpiakosznál, amely így új erőre kapott. A cseréik frisseséget hoztak a pályára, miközben mi elvesztettük a szervezettségünket az utolsó húsz percre. Hiába van új edzőjük, a görög csapat és kollégám, José Luis Mendilibar semmiben sem lepett meg, ezért nagy dicséret jár a stábomnak. Holnaptól keményen dolgozunk tovább, mert tudom, hogy miben kell fejlődnünk a továbbjutáshoz. És fogunk is, ebben biztos vagyok. Hátravan még a visszavágó a saját közönségünk előtt.”

* José Luis Mendilibar (Olimpiakosz): „Nem csak a cserék hoztak változást a második félidőben, hanem a taktikai váltás is, ugyanis sokkal támadóbb szellemben futballoztunk a térfélcserét követően. A Ferencváros ugyanakkor elfáradt, így Fortunisznak több területe maradt. Azt szeretném, hogy a támadásokon legyen a hangsúly, ma csak kicsit volt, de azért egész jól játszottunk. Remélem, sikerül új elemeket vinnünk a játékba a visszavágóra. Taktikusabban kell futballoznunk, és ráerőltetnünk az ellenfélre az akaratunkat.”