2024. september 27., Friday

A magyar kupagyőztes Paksi FC 4-0-ra kikapott hazai pályán a Románia-kupa nyertesétől, a Corvinul 1921 csapatától csütörtökön a labdarúgó-Európa-liga selejtező első fordulójának első mérkőzésén.

Az első helyzet ugyan egy szöglet után a Paksé volt, de a román másodosztályban szereplő riválisa korántsem futballozott megilletődötten, kifejezetten bátran támadott, egy bal oldali szögletkombináció végén pedig Balogh röviden fejelte ki a labdát, így Buş kapásból kilőtte a bal alsó sarkot. A rekkenő hőségben egyenrangú küzdelem folyt a pályán, a Paksnak elsősorban a védekezésén érződött az idény eleji forma és a tétmeccsek hiánya, labdarúgói többször lemaradtak a román játékosokról, így a vendégek voltak veszélyesebbek. A szünetig a tolnaiaknak mindössze két komoly gólszerzési lehetőségük volt, de kihasználatlanul maradtak, a túloldalon viszont egy tökéletesen végigvitt kontra végén a vajdahunyadiak megduplázták az előnyüket közvetlenül a szünet előtt.

A folytatásra hiába cserélt kettőt Bognár György vezetőedző, ezzel nem sikerült rendezni a sorokat, ugyanis a románok két ízben is növelhették volna az előnyüket, Szappanosnak kellett nagyot védenie. Az idő múlásával visszaállt a Corvinul, így mezőnyfölénybe került a Paks, de ez teljesen meddőnek bizonyult, a kapura egyáltalán nem voltak veszélyesek a hazaiak, akik az utolsó negyedórára meg is fogyatkoztak Szabó Bálint durva szabálytalansága miatt. Az emberelőnyét gólokra váltotta a Corvinul, ugyanis Lupu hajrában elért duplájával – egyszer Vécsei felszabadítás helyett gólpasszt adott neki – magabiztossá tette az ilyen arányban is megérdemelt sikerét.

A visszavágót csütörtökön Nagyszebenben rendezik, a továbbjutóra pedig a horvát HNK Rijeka vár a következő körben, míg a párharc vesztese az Európa-konferencialigába átkerülve a ciprusi AEK Larnacával méri össze a tudását.

Európa-liga, selejtező, 1. forduló, első mérkőzés: Paksi FC – Vajdahunyadi Corvinul 1921 0-4 (0-2).

Paks, 3891 néző, vezette: Mohammad Usman Aslam (norvég).

Paksi FC: Szappanos – Szabó J., Kinyik, Lenzsér – Osváth, Windecker (69. Vécsei), Balogh (46. Haraszti), Papp, Silye (46. Tóth B., 81. Mezei) – Szabó B., Könyves (62. Böde).

Corvinul 1921: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac (78. Pop) – Lupu, Roger, Neacşa, Pîrvulescu (85. Ubbink) – Buş.

Gólszerzők: Buş (9.), Lupu (45+2., 86., 90+3.).

Piros lap: Szabó B. (78.).

Sárga lap: Kinyik (32.), Vécsei (72.), illetve Neacsa (86.), Bradu (89.), Ubbink (90+8.).

* Európa-liga, selejtező, 1. forduló, 1. mérkőzések: Elfsborg – Pafosz 3-0, Paksi FC – Corvinul 0-4, Rózsahegy (szlovákiai) – Tobol 5-2, Sheriff – Zira 0-1, Botev Plovdiv – Maribor 2-1, Wisla Krakkó – Llapi 2-0.

* Európa-konferencialiga, selejtező, 1. forduló, 1. mérkőzések: Stjarnan – Linfield 2-0, Valur – Vllaznia 2-2, Mornar Bar – Dinamo Tbiliszi 2-1, Shelbourne – St. Joseph’s 2-1, La Fiorita – Isloch 0-1, Tikves Kavadarci – Breidablik 3-2, Partizani Tirana – Marsaxlokk 1-1, Bala – Paide 1-2, Caernarfon Town – Crusaders 2-0, Vaasa – Zalgiris Vilnius 1-2, Floriana – Tre Penne 3-1, UNA Strassen – Kuopion 0-0, Torpedo Kutaisi – KF Tiranë 1-1, Torpedo Zhodino – Milsami 2-4, Kalev Tallinn – Urartu 1-2, Atlétic Club d’Escaldes – F91 Dudelange 0-1, Magpies – Derry City 2-0, Noah – Shkendija 2-0, Bravo – Connah’s Quay 0-1, Aktobe – FK Szarajevó 0-1, FA Siauliai – FCI Levadia 0-2, Malisheva – Buducnost Podgorica 1-0, Liepaja – Vikingur Gota 1-1, Auda – B36 Torshavn 2-0, Velez Mostar – Inter Club d’Escaldes 1-1.

Böde Dániel, a Paks (b) és Antonio Manolache, a Corvinul játékosa

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mestermérleg

* Bognár György (Paksi FC): „Az egész mérkőzésen jobban játszott ellenfelünk, már az első félidőben sem kaptuk el a ritmust. Próbáltunk masszívabb középpályával játszani, ami az előző idényben többször bejött. Most sem labdaszerzésünk, sem játékunk nem volt. Alapjában véve passzívan futballoztunk, ami rányomta bélyegét a második félidőre is. Játékosaim többet gondoltak magukról, mint amik. A probléma viszont ott van, hogy én is. Nagyszebenbe azért megyünk, hogy végre futballozzunk. Célunk, hogy rendezzük a sorokat a visszavágóig. Nem először vagyunk ilyen helyzetben, nem azért megyünk ki, hogy kikapjunk. Megpróbálunk revansot venni, teljesen mindegy, hogy mekkora a különbség a két csapat között. Nem volt döntő tényező, hogy a Corvinullal ellentétben a Paksnak ez volt az első tétmérkőzése az új szezonban. A felkészülési mérkőzéseken játszottunk már jó ritmusban, de volt már egy ilyen meccsünk is. Azt hiszem, hogy saját magunknak okoztunk problémát, nem a felkészüléssel volt a baj.”

* Florin Maxim (Corvinul): „Olyan játékot kaptam, amilyenre számítottam. Talán az én csapatom jobban megértette, hogy mi a feladata. Nagyon hamar sikerült gólt szereznünk, és a negyedik találatunk is biztos helyzetből adódott. Számítottunk rá, hogy meg lehet lepni a paksi csapatot, ezen az estén ez bejött. Sok szép meccsben volt részem pályafutásom során, például amikor a harmadosztályból feljutottunk a második vonalba, ez is azok közé tartozik.”

„Román ellenféllel szemben így képviselni Magyarországot...”

„Úgy alakult ez a mérkőzés, ahogy azt nagyon nem szerettük volna. Férfiként kell viselnünk ezt a kudarcot. Nem szépítem, szégyent vallottunk hazai pályán, román ellenfél ellen így képviseltük a hazánkat… Minden magyartól elnézést kérek, amennyire meg akartuk mutatni magunkat, annyira besültünk. Nagyon nehéz ez most… Egy dolgunk volt, amibe tavaly mindig kapaszkodtunk, a hozzáállás és a csapatjáték, ez most nem ment” – nyilatkozta a mérkőzés után a Paksi FC középpályása, Windecker József. Emlékeztetett: ugyanez a csapat nyert kupát és lett magyar bajnoki második helyezett pár hónapja. „Most magunkba kell néznünk, és a becsületünkért kell játszanunk a visszavágón” – fogalmazott.

A Manchester City vezeti az UEFA klubranglistáját

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) honlapján közzétett új klubvilágranglistát az angol bajnoki címvédő Manchester City vezeti.

A 2020/2021-es szezontól figyelembe vett, döntően az elmúlt négy idény eredményein nyugvó koefficienstáblázat alapján a City megőrizte első helyét, második a Bajnokok Ligáját idén májusban megnyerő Real Madrid, a harmadik pedig – legutóbbi gyengébb szezonja ellenére – a Bayern München.

A magyar válogatott csapatkapitány Szoboszlai Dominik együttese, az FC Liverpool a negyedik helyet foglalja el, a Willi Orbánt és Gulácsi Pétert foglalkoztató RB Lipcse a 13.

Az UEFA klubranglistájának első 20 helyezettje: 1. Manchester City, 2. Real Madrid, 3. Bayern München, 4. FC Liverpool, 5. AS Roma, 6. Paris Saint-Germain, 7. Villarreal, 8. Borussia Dortmund, 9. Chelsea, 10. Internazionale, 11. Bayer Leverkusen, 12. FC Porto, 13. RB Lipcse, 14. Manchester United, 15. Benfica, 16. West Ham United, 17. Atlético Madrid, 18. FC Barcelona, 19. Arsenal, 20. Atalanta.