2024. june 30., Sunday

Lejátszották a negyeddöntős mérkőzéseket a labdarúgó-Európa-bajnokságon. Elsőként Svájc próbált újabb meglepetést szerezni, és feltartóztatni a spanyol hengert, ami jelentős mértékben sikerült is. A játék képét az határozta meg, hogy a spanyolok nagyon korán betaláltak egy szerencsésen megpattanó lövésből, és részükről lejártnak tekintették a meccset, megpróbálták passzolgatással eldugni a labdát a svájciak elől. A franciák elleni fordítás emlékének lélektani pluszával azonban Svájc a saját játékosai képességeinek korlátait pontrúgások kiharcolásával igyekezett kompenzálni. Itt jegyezzük meg, hogy az eltiltott Granit Xhaka hiányát szinte lehetetlen volt pótolni. Végül egy spanyol védelem által elügyetlenkedett labdából sikerült egyenlítenie Shaqirinek. A spanyolok csak ekkor eszméltek, hogy jó lett volna nem megállni 1-0-nál, de egy transzban játszó védelemmel és Sommer kapussal találták szemben magukat. Fontos pillanat volt Freuler kiállítása. Sokak szerint az angol játékvezető, Michael Oliver túlságosan szigorú döntést hozott. Ezt követően össztűz alá került a svájci kapu, azonban a helvétek hősiesen kivédekezték a hosszabbítás végéig. A büntetőkre azonban már nem maradt energiájuk. A spanyoloknak két kísérletük is kimaradt, Svájc kimerült játékosai azonban négyből hármat hagytak ki, így nem sikerült az újabb büntetőbravúr.

Az Olaszország – Belgium mérkőzést sokan előre hozott döntőként értékelték, tekintve a két csapat korábbi teljesítményét. Az olaszok nagyon lerohanták az elején az Eden Hazard nélkül kiálló, óvatosan kezdő belgákat, és három gólt is rúgtak, az elsőt azonban elvette a videóbíró. Belgium csak ezután eszmélt, és szünet előtt szépített egy megosztó tizenegyesből. A második félidőben azonban de Bruyne és Lukaku mindent megpróbáltak, hogy egyenlítsenek, a kihagyhatatlant is kihagyták, az olaszoknak pedig, akik addig egészen másként játszottak ezen az Eb-n, mint tőlük korábban megszokhattuk, meg kellett erőltetniük magukat, hogy visszaemlékezzenek, hogyan kell altatni a játékot és minden eszközzel megvédeni a törékeny előnyt. A 2-1-es talján sikert némileg beárnyékolja, hogy a balszélről sérülés miatt elveszítették az ellenfélre állandó veszélyt jelentő Spinazzolát, ő nagyon hiányzik majd az elődöntőben. Belgium pedig ismét idő előtt búcsúzik, noha öt éve vezeti a világranglistát.

Dánia esetében kitart az Eriksen-ügy kedvező kimenetele utáni hatalmas lelkesedés, és ez most már aligha csökken, miután felcsillant a remény, hogy Kasper Schmeichel apja, Peter Schmeichel nyomdokaiba léphet, és a dán csapat 1992 után ismét a serleg megszerzésére törhet. Ehhez azonban a következőkben keményebb ellenfelei lesznek, mint a negyeddöntőbeli cseh csapat. Szünetig sokkal jobbak voltak a dánok, két góllal is elhúztak, és noha Schick (aki utolérte a góllövők listáján Ronaldót, és nagy valószínűséggel ők ketten lesznek megosztva a torna gólkirályai), a második félidőben szépített, a cseh csapatban, minden erőlködés ellenére, nem igazán volt benne az egyenlítő gól.

A dánokra azonban Anglia csapatában igen kemény dió vár az elődöntőben, az angolok ugyanis váratlanul könnyen léptek át az ukránokon. Noha a svédek elleni nyolcaddöntő után várható volt, hogy nem lesz csúcsformában az ukrán csapat, arra azonban nem sokan számítottak, hogy pillanatra sem lesznek partiban Anglia ellen. Miután Kane a 4. percben betalált, csak vártuk, hogy mi lesz az ukrán reakció, de hiába. Az angolok aztán, látván, hogy nincs igazi ellenállás, szünet után feljebb kapcsoltak egy sebességgel. A 4-0-s végeredmény azt is jelenti, hogy Anglia az első olyan csapat a világversenyek történetében, amely öt meccs alatt egyetlen gólt sem kap, és a 4-0 premier a negyeddöntők sorában is. A 3 gólos Sterling azonban ezen a meccsen nem talált be, így csökkent az esélye, hogy utolérje a góllövők rangsorában Ronaldót és Schicket.

Az Olaszország – Belgium mérkőzést sokan előre hozott döntőként értékelték.
Fotó: az UEFA EURO 2020 közösségi oldala

Az elődöntő programja

* július 6., kedd, 22 óra: Olaszország – Spanyolország

* július 7., szerda, 22 óra:  Anglia – Dánia

A mérkőzéseket az M4 Sport és a Pro TV élőben közvetíti.

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Spanyolország – Svájc 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 3-1
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 24.764 néző, vezette: Michael Oliver (angol).
Gólszerzők: Zakaria (8. – öngól), illetve Shaqiri (68.).
Sárga lap: Laporte (90+3.), illetve Widmer (67.), Gavranovic (120+1.).
Kiállítva: Freuler (76.).
Spanyolország: Unai Simón – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres (113. Thiago Alcántara), Jordi Alba – Koke (90+1. Llorente), Busquets, Pedri (119. Rodri) – Ferran Torres ( 91. Oyarzabal), Morata (54. Gerard Moreno), Sarabia (46. Olmo).
Svájc: Sommer – Widmer (101. Mbabu), Elvedi, Akanji, Rodríguez – Zakaria (101. Schär), Freuler – Embolo (23. Vargas), Shaqiri (81. Sow), Zuber (90+2. Fassnacht) – Seferovic (82. Gavranovic).

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Olaszország – Belgium 2-1 (2-1)
München, Allianz Aréna, 12.984 néző, vezette: Slavko Vincic (szlovén).
Gólszerzők: Barella (31.), Insigne (44.), illetve Lukaku (45+2. – tizenegyesből).
Sárga lap: Verratti (20.), Berardi (90.), illetve Tielemans (21.).
Olaszország: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) – Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) – Chiesa (91. Tolói), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi).
Belgium: Courtois – Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen – Meunier (69. Chadli, 74. Praet), Tielemans (69. Mertens), Witsel, T. Hazard – De Bruyne, Lukaku, Doku.

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Dánia – Csehország 2-1 (2-0)
Baku, Olimpiai Stadion, 16.306 néző, vezette: Björn Kuipers (holland).
Gólszerzők: Delaney (5.), Dolberg (42.), illetve Schick (49.).
Sárga lap: Krmencik (84.), Kalas (86.).
Dánia: Schmeichel – Christensen (81. Andersen), Kjaer, Vestergaard – Stryger (70. Wass), Höjbjerg, Delaney (81. Jensen), Maehle – Damsgaard (59. Nörgaard), Dolberg (59. Poulsen), Braithwaite.
Csehország: Vaclik – Coufal, Celustka (65. Brabec), Kalas, Boril – Holes (46. Jankto), Soucek – Masopust (46. Krmencik), Barak, Sevcik (80. Darida) – Schick (79. Vydra).

Európa-bajnokság, negyeddöntő: Anglia – Ukrajna 4-0 (1-0)
Róma, 11.880 néző, vezette: Felix Brych (német).
Gólszerzők: Kane (4., 50.), Maguire (46.), Henderson (63.).
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) – Phillips (65. Belligham), Rice (57. Henderson) – Sancho, Mount, Sterling (65. Rashford) – Kane (73. Calvert-Lewin).
Ukrajna: Buscsan – Zabarnyi, Krivcov (35. Cigankov), Matvijenko – Karavajev, Szidorcsuk (64. Makarenko), Saparenko, Zincsenko, Mikolenko – Jarmolenko, Jaremcsuk.